9

мар.

7 навика, които съсипват мозъка

Доколко навиците ни за безопасни не само за мозъка, но и за здравето като цяло? Със сигурност има такива, които ще е добре да коригираме

Почти всички процеси в нашето тяло се коригират от мозъка, по един или друг начин. С възрастта обемът на мозъка и неговото функциониране намаляват. Това води до разсеяност, става по-трудно човек да си спомня стари, както и да запомня нови неща. Появяват се проблеми с координацията и вниманието. Въпреки че процесът на стареене не може да бъде спрян, ние все още имаме контрол върху други фактори, които увреждат мозъчната функция.

Какви навици са вредни за мозъка?

Използване на психостимуланти

Енергийни напитки и кофеин. Веществата, които изглежда повишават нивото на ефективност, напротив, значително намаляват ефективността след края на експозицията. Кофеинът блокира аденозина, химическо съединение, произвеждано от нашия мозък, което води до освобождаване на повече адреналин.

Има рязък скок на адреналина, който след това пада и човек губи енергията и силата, които дава кофеинът. Ето защо след пиене на кафе първо има прилив на енергия, а след края на ефекта има рязко изтичане, след което се усеща сънливост или летаргия.

Сладкото също влияе върху мозъчната функция.

Консумация на алкохол

Прекалената консумация на алкохол увеличава смъртността от всички свързани причини, а също така действа директно върху невроните на мозъка, забавя импулсите на невроните и дори ги унищожава.

Пушене

Нарушава кръвоснабдяването, което води до увреждане на всички органи, включително и на мозъка. Паметта, концентрацията и координацията се влошават.

Използване на джаджи преди лягане

Синята светлина е много вредна за нас. Тя нарушава производството на мелатонин, което прави по-трудно да заспим. Преминаването към по-малко вреден режим или използването на специални очила обаче не премахва ефекта на самата светлина, която има стимулиращ ефект върху мозъка и пречи на качествения сън.

Стрес

Продължителните не особено приятни преживявания и тревоги засилват развитието на психични и соматични заболявания. Ако не можете да се справите сами с тях, тогава трябва да се свържете със специалист. Ако говорим за краткосрочните ефекти на стреса, излишъкът от кортизол намалява концентрацията и паметта. Дълготрайният стрес води до психологически разстройства, защото засяга самия мозък и неговото функциониране.

Механизмите на действие включват оксидативен стрес и невронална дисфункция. В допълнение, антиоксидантният капацитет на мозъка намалява и рискът от емоционални разстройства и когнитивни нарушения се увеличава. Стресът също така пречи на възстановяването от мозъчни заболявания и наранявания. Може да причини и невродегенерация.

Липса на физическа активност

Спортът или дори обикновената разходка подобрява кръвообращението и позволява на клетките да получават повече кислород. Това има положителен ефект върху мозъка и цялостното здраве.

Липса на сън

По време на сън се произвежда хормонът мелатонин. Той помага на тялото ни да се възстанови, има противовъзпалително и антиоксидантно действие.

Мелатонинът също така влияе върху коагулацията и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Без да давате на мозъка си почивка, вие не само ще почувствате умора и намалена работоспособност, но и ще попречите на възстановяването на всички системи на тялото.

Какво можете да направите, за да намалите отрицателното въздействие върху мозъка си?

  • Спрете напълно да пиете алкохол.
  • Премахнете стресовите тригери или променете отношението си към тях. Не винаги е възможно да се направи това без помощта на психотерапевт.
  • Опитайте медитация или други начини за намаляване на усещането за стрес.
  • Осигурете си качествен сън от поне 7 часа (в тъмно, хладно помещение без източници на светлина).
  • Редовната диета, обогатена със здравословни храни, ще спомогне за поддържането на здравето и работоспособността на мозъка в продължение на много години.

Източник: woman.ru

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related

Posts