22

сеп.

Трансплантация на лице? Да, възможно е

Лекарите, извършили първата в света цялостна трансплантация на очи и част от лице, съобщават за напредъка на своя пациент една година по-късно – и резултатите са обещаващи. 46-годишният военен ветеран Аарон Джеймс от Арканзас, се е възстановил добре, без да има имунно отхвърляне – и въпреки че все още не може да вижда през трансплантираното око, ретината реагира на светлина, което е огромна крачка напред.

През юни 2021 г. Джеймс е ударен от ток с високо напрежение, докато работи на поточна линия, в резултат на което губи лявото си око и клепача, носа, устните и

голяма част от лицевата си тъкан

Извършена е конвенционална реконструкция с присаждане на кожа и отстраняване на очната ябълка, която е била твърде сериозно увредена, за да бъде спасена.

Въпреки че Джеймс се възстановява, с течение на времето той продължава да изпитва значителни затруднения поради белезите и увреждането на носните проходи. Тогава той се обръща към екипа за алотрансплантация в медицинския център Лангън Хелт към Университета в Ню Йорк.

Алотрансплантацията е трансплантация на клетки, тъкани или органи на реципиент от генетично неидентичен донор от същия вид.

Хирургическият екип смята, че случаят на Джеймс би могъл да бъде подходящ за трансплантация на очи, както и част от лице, но също така му разяснява, че това е експериментална процедура. Разбрали са, че Джеймс вероятно никога няма да възвърне зрението на окото си и че съществува риск от увреждане на работещото му дясно око, както и обичайните опасности при трансплантация, като например необходимостта от

доживотна имуносупресия

В крайна сметка, след като обмисля внимателно всички фактори, Джеймс решава да продължи напред. Операцията е извършена през май 2023 г., след като е намерен подходящ донор.

При отчета пет месеца по-късно хирургът Брус Е. Гелб заяви: „Напредъкът, който наблюдаваме с окото, е изключителен, особено като се има предвид, че имаме жизнена роговица и ретина, които показват чудесен кръвоток.“

Едно от основните опасения беше дали кръвоснабдяването на трансплантираното око може да бъде успешно възстановено, така че фактът, че този етап е постигнат, е положителна стъпка. По това време обаче все още не беше ясно дали нервните връзки на окото ще могат да бъдат спасени по някакъв начин и дали ретината ще може да функционира.

Сега, след повече от една година, екипът е в състояние да направи по-задълбочени тестове. Първата добра новина е, че трансплантираната тъкан продължава да оцелява и Джеймс не е имал имунно отхвърляне. От естетична гледна точка резултатите от трансплантацията са много по-добри в сравнение с първоначалната реконструкция, а самият Джеймс съобщава, че качеството му на живот се е повишило.

 

Що се отнася до функцията на окото, авторите съобщават, че мъжът все още не вижда, което не е неочаквано. Но те пишат, че „офталмологичните прегледи са показали няколко потенциално положителни обстоятелства“ – налягането в окото е в рамките на нормалното, кръвоснабдяването продължава да е добро и част от

структурата на ретината е запазена

Вълнуващо е, че въпреки че Джеймс не е в състояние да възприема никаква светлина през окото, е доказано, че самата ретина реагира на светлината.
„Много специалисти не мислеха, че изобщо ще стигнем до тук, но ние успешно трансплантирахме и запазихме око без имунно отхвърляне“, казва д-р Едуардо Д. Родригес в изявление.

И въпреки че възстановяването на зрението все още не е постижимо, то остава цел за бъдещето.

„Сега следващото предизвикателство е да се разбере как да се възстанови зрението. Очаквам с нетърпение да продължим тези изследвания в сътрудничество с всички академични среди, за да ускорим максимално откритията с уникални инструменти и най-добрите терапии“, добави Родригес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related

Posts