
Как черната кана във временните татуировки може да навреди на кожата?
Чували ли сте за рисковете от използването на черна къна във временни татуировки? В днешно време това е много популярна мода, която се увеличава през летния сезон, когато кожата е по-открита.
Този пигмент се получава от храст. Ако се прилага естествено, цветът на татуировката може да бъде непрозрачен, с меден или кафеникав тон, който е по-малко впечатляващ. Въпреки това, когато се добавят химикали, като парафенилендиамин, мастилото потъмнява, което прави резултата по-привличащ вниманието.
Въпреки това, в същото време може да предизвика различни реакции, компрометиращи здравето.
Какво е къна и за какво се използва?
Къната или естествената къна (както можем да я наречем, за да я разграничим от продукта, получен от добавки), е пигмент. Извлича се от растението Lawsonia inermis. На испански е известно като alheña, arjeña или jena.
Това е храст, произхождащ от субтропичните региони на Африка и Западна Азия, въпреки че е широко разпространен в други райони. Достига до 2 до 3 метра височина. Има малки цветя и плодове, които са като къпини.
Ползите за здравето на Lawsonia inermis са разнообразни. Съобщава се, че съдържа флавоноиди, танини и фенолни съединения. В допълнение, той действа като стягащо, антисептично и има антимикробни свойства.
В този смисъл се използва за лечение на стомашно-чревни язви, като антидиарийно и антиуролитиазно средство. Прилага се дори при екзема и открити рани, както и за успокояване на дисменорея.
Парафенилендиамин и черна къна
Пигментът в естествената къна има червеникав или меднокафяв тон, който понякога е зеленикав. Следователно, не е толкова ефектен или привличащ вниманието, когато се прилага. Остава само 3 до 4 дни. Това обаче е начинът, по който е бил използван в ритуални церемонии в ислямските страни или в Индия.
Въпреки това, на Запад той е модифициран чрез включване на някои добавки за потъмняване на пигмента, което го прави по-интензивен и дълготраен. Накратко, когато се нанесе полученият продукт (черна къна), ефектът е по-скоро като перманентна татуировка.
И тук започват проблемите. В черната къна основната добавка, използвана за подсилване на цвета, е парафенилендиамин, известен също като p-фенилендиамин, 1,4-диаминобензен или просто PPD.
Това е химикал, който може да се намери в различни ежедневни продукти:
- Бои за дрехи
- Сенки за очи и спирала
- Индийско мастило, мастило за принтер и факс
- Гумени ленти и гуми
- Дръжки за велосипеди или инструменти
- Очила за гмуркане
- Неопренови костюми
Страни като Германия и Франция са забранили използването му в козметиката. Също така в Испания, съгласно Директива 76/768/EEC, концентрацията на диаминобензен е ограничена до максимум 6% в боите за коса и има други ограничения.
Имайки това предвид, заслужава да се отбележи, че в някои случаи делът на PPD в черна къна, използван като мастило за татуировки, може да достигне 15%, но максимално разрешеният за употреба на кожата е 2%.
Рисковете от черна къна за кожата
Къната е естествено вещество и употребата й се счита за нискорискова. Проблемът е парафенилендиамин. Но какво точно не е наред с това съединение и защо трябва да внимаваме при използването му?
Според проучвания, различни странични ефекти могат да бъдат резултат от контакт с кожата с PPD, включително тежки алергични кожни реакции. Това може да се случи дори при еднократна експозиция.
Възможните странични ефекти включват следното:
Сърбеж, усещане за парене, зачервяване или възпаление
Появата на везикули и мехури
Алергична контактна екзема
Зони с хипо- или хиперпигментация
Дихателна или бъбречна недостатъчност (когато възникнат кръстосани реакции)
По-специално, такива кръстосани реакции с PPD могат да възникнат при фотозащита и локални анестетици, както и при хора, приемащи определени лекарства (сулфонамиди, антимикробни, хипогликемични и антихистамини).
Може да се осъществи и сенсибилизация, така че при последващ контакт със съединението (например върху дрехите), реакциите могат да бъдат по-тежки. И накрая, PPD се счита за опасен за хора с дефицит на G6PD (глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа), при които предизвиква хемолитична анемия.,
Татуировки с естествена къна
Често се смята, че този тип декорация няма усложненията на конвенционалните татуировки. Много хора просто приемат, че е като грим.
Всъщност дори възрастните позволяват на децата да имат временни татуировки. Ето защо AEMPS предупреди за подобни рискове от татуиране с черна къна.
Добра идея е да запомните, че химическите добавки причиняват реакции. Ето защо, ако ще си направите временна татуировка, уверете се, че е с естествена къна. За да сте сигурни в това, трябва да попитате художника, който прави работата.
Можете също да проверите дали не е черна къна, като погледнете цвета на праха. Както споменахме, естественият продукт има нюанс между кафяв, червеникав или меден; ако е много тъмен или черен, няма съмнение, че има добавки.
След като татуировката е направена, ще забележите и други разлики. Например, процесът на сушене с черна къна е бърз. Освен това ефектът продължава няколко седмици.
Източник: www.teleport.com/ pixabay.com