18
сеп.
Как да повишите грамотността на детето от 1-ви до 3-ти клас?
- Четене. На първокласника вие четете, спирайте на интересно място и го оставите сам да продължи. В следващите класове насърчавайте детето да чете самостоятелно книги, които са му интересни. За „задължителните”, които отбягва, продължавайте да участвате. Самостоятелното четене разширява речника, помага да се запомни правописът и правилното структуриране на изреченията.
- Кръстословици. Те дават възможност да мисли, да съобразява, да научи нови думи, да запомни правописа им. В началото решавайте заедно, като детето чете каква дума се търси, вие подсказвате, а то пише. Постепенно го оставете да решава кръстословиците само и да ви пита за нещата, за които не се сеща.
- Игри с думи. По време на пътуване или на разходка може да търсите рими на думи, да изброявате думи, които започват с определена сричка, да измисляте изречения, съставени от думи, които започват с една и съща буква, например ”Мама Мими мрази маслини” или „Борис бере боровинки”.
- Ролеви игри. Децата обичат да се правят на учители, телевизионни водещи, репортери. Поощрявайте такива игри. Нека учителят да ви диктува да пишете, после да проверява диктовката и да търси грешки. Като ги намери, да ви обясни правилата на правописа. На водещия дайте възможност да ви интервюира. На журналиста измислете случка, от която да направи пряко включване или пък с диктофона и видеокамерата на смарфона да подготви репортаж. Освен че ще свикне да измисля истории, с времето детето ще започне да се изразява по-добре, ще поправи грешки в речта си – неправилно построяване на изреченията, използване на паразитни думи.
- Общуване с грамотни хора. Родителите и близкото обкръжение за детето са източник на информация за правилното произношение на думите, поставянето на ударенията и т.н. Старайте се повече да общува с хора, които говорят интересно, грамотно, с богат речник. Това е приятно, а като слуша, детето много по-бързо запомня кога какви думи и речеви обрати да използва.
- Настолни игри. В книжарниците има много от сорта на „Скрабъл”, за съставяне на думи и т.н.
- Цветни плакати. Ако постоянно прави грешки в еднотипни думи, може да ги напишете на големи листове, да ги украсите с привличащи погледа картинки и да ги закачите в детската, в кухнята, на други места, където често попадат в полезрението на малкия ученик.
- Речници. Във всеки дом е добре да има правописен речник. Покажете на детето как да търси в него, когато се съмнява как се пише някоя дума. Ако му разрешавате да използва компютър, таблет или смартфон по всяко време, ще му е още по-приятно да търси правописа на думите в интернет. Но му покажете кои са добрите сайтове, за да не се изненадате какви поражения върху грамотността нанасят случайни минувачи в Чичко Гугъл.