8
Силно земетресение- как да се предпазим
Основни съвети за оцеляване и безопасност
Представете си следното: занимавате се с ежедневната си работа – работите в офиса, шофирате до магазина или се разхождате в квартала – когато изведнъж земята под вас започва да се движи. След първоначалната изненада осъзнавате, че се случва силно земетресение.
Какво да направите ако сте у дома по време на силно земетресение
Ако сте вкъщи по време на силно земетресение не тръгвайте да бягате от сградата. Останете до някоя носеща стана, защото там конструкцията е най- здрава. Носещите стени се намират най- често до стълбището на блока. Не стойте близо до прозорци, защото те могат да се счупят. Трябва да се подчертае, че в панелните сгради стълбите не са безопасни и най- добре да застене под прага на входната врата. Това не важи за монолитните постройки. По рискови са къщите и копеерациите с по един зид тухли. Също така трябва да се знае, че повечето стари сгради имат допълнителна противоземетръсна плоча под тях, която обира от силата земетресението.
Силно земетресение- как да се предпазим ако сме навън
Ами ако сте навън? В такъв случай се отдалечете от дървета и електропроводи, както и сгради,които вероятно няма да паднат, но могат да паднат отломки върху вас.
Какво да направим ако шофираме?
- Отбийте отстрани на пътя, спрете и задействайте ръчната спирачка.
- Избягвайте надлези, мостове, електропроводи, знаци и други опасности.
- Останете в превозното средство, докато треперенето спре, след което продължете внимателно, като избягвате паднали отломки, напукани или изместени платна и превозни средства за спешна помощ.
- Ако електропровод падне върху колата, останете вътре, докато не дойдат спасителните екипи да отстранят жиците.
Какво да не правите по време на силно земетресение
Има много дезинформация и е разбираемо да бъдете объркани. След като вече знаете какво да правите, уверете се, че знаете и какво да не правите:
Не бягайте!
Опитайте се да не се панирате!
Източници: https://www.earthquakeauthority.com/ Earthquakes | Ready.gov