21
Кои витамини от група В са полезни за човешкия организъм?
В естествения си вид тези витамини се намират в месото, млечните продукти, боб, грах, в зеленчуците и зърнените храни.
Витамините от група В помагат на тялото да превърне храната в енергия, участват в образуването на еритроцитите и играят решаваща роля в определени функции на организма.
Витамин В1 (Тиамин)
Помага на тялото да преработи въглехидратите от храната в енергия. Необходим е за здрава кожа, мускули, мозък, нервна система. От съществено значение за растежа, развитието и функционирането на телесните клетки.
Симптоми при дефицит:
*отслабване
*увреждане на краткотрайната памет
*слабост
*проблеми със сърцето
*раздразнителност
Най-добрите източници на Витамин В1 са зърнените закуски, пълнозърнести продукти, хляб, ориз, брашно, юфка, жито, свинско месо, пъстърва, боб, миди и риба тон.
Витамин В2 – Рибофлавин
Той работи съвместно с други витамини от група В- помага за превръщането на В6 в използваемата форма и насърчава производството на ниацин. Спомага за преработката на храната в енергия. Необходим е за производството и растежа на червените кръвни клетки. Поддържа здравето на очите, нервите и кожата
Симптоми при дефицит:
*кожни заболявания
*подуване на устата и гърлото
*напукани устни
*косопад
*болки в гърлото
*чувствителност към светлина
Най-често срещаните източници включват млечни продукти, зърнени закуски, говежди черен дроб, миди, гъби, бадеми и пилешко месо.
Витамин В3 – Ниацин
Спомага за преработването на храната в енергия. Осигурява правилното функциониране на ензимите в тялото, улеснява преработката на други витамини от група В и възстановява ДНК. Необходим е за производството на половите хормони и хормоните на стреса. Помага при функционирането на храносмилателната и нервната система.
Симптоми при дефицит:
*проблеми с храносмилането
*възпаление по кожата
*нарушена циркулация
*повръщане
*пелагра
*депресия
Най-често срещани източници са яйца, риба, хляб, млечни продукти, пилешко, говеждо, пуешко, агнешко месо, фъстъци.
Витамин В5- Пантотенова киселина
Разгражда мазнините и въглехидратите за енергия. Участва в производството на половите и стресовите хормони в надбъбречните жлези. Витамин В5 е от съществено значение за червените кръвни клетки и за холестерола.
Симптоми при дефицит:
*депресия
*безсъние
*повръщане
*раздразнителност
*инфекции на горните дихателни пътища
*болки в корема
Някои от най-разпространените източници са месо, авокадо, броколи, зеле, яйца, гъби, мляко, картофи, бобови растения.
Витамин В6 – Пиридоксин
Тялото трябва да използва и съхранява протеини и въглехидрати, получени от храната. Съхранява ги под формата на гликоген, съхраняван в мускулите и черния дроб. Нужен е за повече от 100 ензимни реакции. Участва в образуването на хемоглобина.
Симптоми при дефицит:
*депресия
*проблеми с концентрацията
*раздразнителност
*мускулна слабост
*нервност
Източниците са нахут, телешки черен дроб, риба тон, сьомга, пилешки гърди, зърнени закуски, картофи, плодове, говеждо месо.
Витамин В7- Биотин
Помага на тялото да преработва мазнините, въглехидратите и протеините от храната в енергия. Насърчава растежа и здравето на костите и косата.
Симптоми при дефицит:
*Изтъняване и косопад
*кожен обрив около очите, носа, устата
*чупливи нокти, мускулна болка
Хранителни източници– телешки черен дроб, яйчен жълтък, сладки картофи, бадеми, пълнозърнести храни, сардини, спанак, броколи, слънчогледови семки.
Витамин В9- Фолиева киселина
Помага на тялото да произвежда еритроцити. Необходим е за изграждането на клетки и поддържането на ДНК. Намалява риска от вродени дефекти в мозъка и гръбначния стълб.
Симптоми при дефицит:
*диария
*раздразнителност
*задух
*загуба на апетит
*възпаление на езика
Най-често срещани източници са броколи, брюкселско зеле, боб, фъстъци, авокадо, сьомга, зърнени храни.
Витамин В12 – Кобаламин
Подпомага здравето на нервната система и червените кръвни клетки. Необходим за образуването на еритроцитите и ДНК. Важен витамин за протеиновия метаболизъм.
Симптоми при дефицит:
*изтощение
*слабост
*запек
*отслабване
*вид анемия, известна като мегалобластна анемия
*изтръпване пръстите на краката
Основният източник на Витамин В12 са животинските продукти като телешки черен дроб, миди, говеждо месо, пиле, риба, яйца, мляко, зърнени храни.