16
Как да не си давате обещания, които не може да изпълните?
2022-а не е най-подходящата за осъществяване на големи цели, защото е твърде непредсказуема
Върлува световно бедствие и много неща са извън контрол. Под ваш контрол обаче е отношението ви към тях, така че не го изпускайте. Включително и като си давате обещания, които не сте в състояние да изпълните.
Когато мъдрите хора казват, че всяка криза е и възможност, имат право. Например, в личния ви живот сега се предоставят неочаквани шансове. Може би сте осъзнали колко преходни са кариерата и материалните придобивки – един коронавирус може да ги отнесе в небитието заедно с притежателя им. Но пък колко са ви ценни миговете със семейството и с приятелите, за които преди пандемията все не ви оставаше време.
Щом е така, помислете отново какви трябва да са обещанията, които ще си дадете за следващата година. За отношението ви към себе си и към семейството до голяма степен те са във ваши ръце, въпреки заразата и произтичащите от нея проблеми.
А ако се съмнявате дали сега е моментът да си ги давате – да, сега е моментът
Психолозите казват, че въпреки разпространените клишета краят на старата година не е най-доброто време за равносметка, а 1 януари на новата – за обещания. Тогава повечето хора не могат да бъдат обективни. Най-често се настройват приповдигнато заради празниците, а резултатът е, че си дават по-високи оценки и си поставят неизпълними амбиции. Или си отправят пожелания, които много се различават от обещания. Или пък се влияят от нещо моментно.
Специалистите по любовни и семейни отношения казват, че много хора са се научили как правилно да анализират професионалните си постижения и да си поставят цели за кариерата, но съвсем не са честни и рационални, като мислят за личния живот.
Ако нещо в него не ви харесва, трябва да подходите тъкмо като към делови проблем – спокойно и максимално безпристрастно, за да го разберете и да набележите как да го решите.
Да речем, че миналата с година заради карантината много повече се затворихте вкъщи с любимия и изведнъж се оказа, че ви е трудно.
Е, не сте от семействата, в който е избило домашно насилие. Но забелязвате пукнатини във връзката, които не смятахте, че съществуват. Експертите съветват да си зададете въпроси, които ще ви позволят да оцените личния си живот и да си направите верните изводи, за да си дадете и верните обещания. Трябва да мислите по-широко и по-дълбоко, не за дреболии.
Няма смисъл да предъвквате някаква конкретна обида или караница, само ще я изживявате отново и ще загубите обективност. Освен това въпросите не бива да са много, за да не се разпилявате.
Може да започнете с положителното:
„Кое е постижението, с което се гордея“ и „Коя беше силната лична черта, която използвах, и какво спечелих от това?“
Продължете с евентуалните проблеми. Запитайте се „Кой беше най-предизвикателният момент за мен и за мъжа ми през миналата година и защо?“ После „Каква трудност срещнахме повече от веднъж и защо?“, „Какво опитахме и се провалихме?“ Накрая „Ако можех да променя едно нещо, което се случи през миналата година, какво би било то?“
Щом сте откровени пред себе си, като си отговаряте на тези и на други подобни въпроси, ще опознаете връзката или брака си, семейния си живот през трудностите, грешките, положените или неположените усилия. Така ще ви стане ясно в какво да се съсредоточите през следващите месеци, за да постигнете хармония.
В това също можете да си помогнете с въпроси:
• Какъв съвет бих дал на друг човек от опита в семейния живот, който натрупах през миналата година?
• Кои са трите проблема, които ми се струват трудни днес, а в края на 2022 г. не бих искала да съществуват?
• Какво от опита през миналата година ще ми помогне в това?
• Ако можех с магическа пръчка да придобия едно умение, какво би било то?
• Кое е постижението, с което бих искала да се гордея в края на 2022-а?
• Кои са петте думи, с които бих искала да опиша личния си живот през 2022 година?
Всички тези въпроси водят към обещанията, които трябва да си дадете.
Постарайте се обаче да са колкото може по-конкретни
Например, „Да не се ядосвам на любимия“ е много общо. Прилича повече на пожелание отколкото на обещание.
Когато сте си дали сметка за какво му се ядосвате на този мъж, един възможен изход е да му го кажете и да обсъдите как да постъпвате и двамата, за да промените положението. А може би това е умението, което искате да придобиете – да не драматизирате някои негови лоши навици и да не се дразните от тях? Остава само да си обещаете „Като се ядосам на мъжа си, няма да се карам, а ще броя до 10 и ще дишам дълбоко“.
Това вече прилича на план за действие. Ако така построите всички обещания, които си давате за семейния живот, ще ви се получат.