22
Кааба – майката на всички земи
Една от най-удивителните обаче е т.нар. свещена Кааба. С каква цел при ежедневната петкратна молитва мюсюлманите от цял свят се обръщат с лице към Кааба?
Защо земята около Мека се смята за забранена?
МАЛКО ИСТОРИЯ
В превод от арабски думата „Кааба” означава „високо място, обкръжено с почит и уважение”. Съществува и дословен превод – „куб”. Някои други названия на Кааба се състоят от такива думи като „Байт ал Атек”, едно от значенията на които е „най-ранен и древен”. Второто значение е „независим и освобождаващ”. Двете значения се съчетават в „Байт ал-Харам” – „свещен дом”.
12 ПЪТИ ПРЕУСТРОЯВАНА
Изследователи и историци не са единодушни – смята се, че Кааба е реконструирана между 5 и 12 пъти. Първия път това прави пророк Адам.
Аллах казва в Корана: „Наистина, първият дом, който е издигнат за хората, е този, който се намира в Бека (Мека). Той е издигнат като благословия и ръководство за световете” (сура 3, аут 96).
При пророка Ибрахим размерите на Кааба са следните:
– източна стена -14,80 метра;
– западна страна -14,20 метра;
– страната откъм Хатем -10 метра;
– страната между Черния камък и Йеменския ъгъл – 9,15 метра.
Днес височината на Кааба е 12,05 метра, а площта й е 191 кв.м. Вътрешната площ на Кааба е 13×9 м, а ширината на стените -1 метър. Подът отвътре е с 2,2 метра по-висок от мястото за извършване на таваф. Таванът и покривът са направени от тиково дърво, покрито с неръждаема стомана. Стените са изградени от камък, полиран от вътрешната страна.
По-късно това неголямо съоръжение е строено и възстановявано от пророците Адам, Ибрахим, Исмаил и Мохамед. Такава чест не е оказвана на нито една друга сграда.