27
7 важни ползи от консумацията на бадеми
Има множество ползи от консумацията на бадеми, за които не сте и предполагали
Въпреки че бадемите обикновено се наричат ядки, те всъщност са ядливи семена с форма на сълза, които са плод на бадемовото дърво. Можете да ги купите обелени или бланширани, когато обелените бадеми се третират с гореща вода, за да се отстрани кафявото външно покритие, оставяйки гладка бяла вътрешност.
Въпреки че бадемите са храна с високо съдържание на мазнини, голяма част от тях са под формата на мононенаситени мазнини, които помагат за защита на сърцето чрез поддържане на нивата на холестерола на липопротеините с висока плътност (HDL) спрямо холестерола на липопротеините с ниска плътност (LDL), който често се нарича „лош“ холестерол.
Бадемите са с високо съдържание на растителни протеини, които ви държат сити и удовлетворени през целия следобед. Те също така са здравословен източник на „калций, витамин Е, фосфор и богатство от хранителни вещества
Ето кои са най-важните ползи от косумацията на бадеми:
Намаляват лошия холестерол
Бадемът е сред петте най-ефективни продукта, които намаляват „лошия“ холестерин. Симптомите на това състояние са появата на бели точки (мастни образувания) по долните клепачи, болки в краката, ранно побеляване на косата. Препоръчителната доза е 20 – 30 ядки на ден.
Здрави коси
Бадемът съдържа почти всички минерали и витамини, необходими за растежа на косата, нейната здравина и красота. Магнезият и цинкът стимулират растежа, токоферолът я укрепва, а витамините от група В й придават блясък и здравина.
Профилактика на болестите на сърцето
Антиоксидантите, ненаситените мастни киселини, магнезият, медта, които бадемът съдържа, оказват мощна подкрепа на сърцето и кръвоносната система. За профилактични цели на исхемична болест на сърцето и други сърдечни нарушения употребявайте ядките с люспите.
Предотвратява появата на бръчки
Бадемите съдържат достатъчно количество манган, който участва в изработването на колагена – белтъка, отговарящ за еластичността и тонуса на кожата. Освен това със стареенето се бори и витамин Е, който е антиоксидант и предотвратява появата на нови бръчки.
Здрава микрофлора
В люспата на бадемите се съдържат пребиотици – елементи, необходими за растежа и размножаването на полезните бактерии в червата. При дисбактериоза (симптомите са подуване и болки в стомаха, неприятен дъх, разстройство в храносмилането) ежедневната доза бадеми е 30 — 35 ядки.
Отслабване
Научно изследване доказва, че хората, които ядат бадеми, употребяват по-малко въглехидрати (сладкиши и тестени изделия) през деня. За свалянето на килограми способства и нормализацията на обмяната на веществата, която се осигурява от витамините и фибрите, съдържащи се в тези ядки.
Подобрява се работата на мозъка
Поради наличието в бадема на токоферол и мастни киселини редовната му употреба подобрява паметта. Освен това тези ядки забавят стареенето на мозъка.
За кого не е препоръчително да яде бадеми?
Има множество ползи от консумацията на бадеми, но хората с алергия към ядки трябва да ги избягват. Симптомите на алергия обикновено се развиват в рамките на минути и трябва да посетите личния си лекар, ако получите нежелана реакция. Ако обаче това се развие в тежка реакция, известна като анафилаксия, това е спешен медицински случай и трябва да се потърси незабавна помощ.
Малките деца, някои възрастни хора и тези с проблем с преглъщането трябва да избягват цели ядки поради риск от задавяне.
Източници: https://www.bbcgoodfood.com; https://www.realsimple.com; https://pixabay.com/