кучето ви изпитва болка

5

сеп.

7 признака, които показват, че кучето ви изпитва болка

Болката при кучетата може да предизвиква нежелано поведение

Според Международната асоциация за изследване на болката: тя се дефинира като негативно сетивно и емоционално преживяване, което засяга здравето и благосъстоянието на животните.

Поради тази причина ви каним да прегледате поредица от признаци на кучешки дискомфорт. Тези признаци, вариращи от промени в апетита до увеличена агресивност, ще ви помогнат да разберете малко по-добре какво се случва с вашия домашен любимец. Не пропускайте това съдържание!

Болка- усещане споделяно от всички животни

От клинична гледна точка болката не е нищо повече от физиологичен отговор на тялото, който съобщава за наличието на потенциално вреден стимул. С други думи, може да се разглежда като предупреждение, че нещо не е наред. По същество неговата функция е защитна.

Всяко животно с централна нервна система има способността да усеща болка, защото нервните окончания – наречени ноцицептори – възприемат болка. Според статия в списание Veterinary Medicine, тези рецептори за болка се намират в различни части на тялото:

  • кожа
  • мускули
  • стави
  • зъбна пулпа
  • роговицата
  • менинги
  • стената на някои органи

Както е посочено от Световната ветеринарна асоциация на дребните животни (WSAVA) в нейното ръководство за разпознаване, оценка и лечение на болката, могат да бъдат разграничени два вида болка:

Остра болка: Това е болка, която се появява веднага. Тя бързо променя поведението на животното, за да избегне или сведе до минимум потенциална вреда. Може да бъде причинена от специфично нараняване или заболяване като порязвания, фрактури, изгаряния или язви на роговицата.

Хронична болка: болка, която продължава повече от 3 месеца. За разлика от острата болка, хроничната болка няма биологична цел или ясна крайна точка. Среща се при заболявания като остеоартрит, тазобедрена дисплазия и рак.

Как да разберете дали кучето изпитва болка?

Лесно е да се определи дали вашето куче изпитва болка, защото произходът или причината за болката стават очевидни. Има обаче остри заболявания, които причиняват болка, като панкреатит или торзия на стомаха, които не се виждат с просто око.

Всъщност проучване в Journal of Veterinary Internal Medicine предполага, че подобно на хората, кучетата също могат да страдат от епизоди на мигрена. Ето защо е важно, като настойник, да знаете следните 5 признака, че кучето ви изпитва болка.

Агресивност

Това е може би най-честия признак, че вашето куче изпитва болка. Това се случва като защитен акт на домашни любимци, за да се избегне на всяка цена контакт с хора или животни, които предизвикват болка.

По-специално, кучета, които преди са били общителни и приятелски настроени, могат да възприемат агресивно поведение като хапане или ръмжене, когато се приближат тези, които са им предизвикали болка. Може да има и случаи на кучета с лош темперамент, които проявяват изострена агресия.

Например, както се обсъжда в статията „Агресията”, свързана с болката при кучета, които не показват предишно агресивно поведение, са склонни да бъдат по-импулсивни и да приемат защитни пози на тялото. Докато в същия контекст кучетата с лош темперамент изразяват своята агресивност с по-голяма интензивност.

Страх

В този случай кучетата, които страдат или са страдали от болка, създават асоциации между травматични преживявания и негативни стимули, което води до реакция на страх към конкретни ситуации. Всъщност, както е обяснено в публикация в списание Animals, страхът може да остане дори при липса на болка, тъй като домашният любимец може да предвиди подобна ситуация.

Освен това те показват признаци на страх, без видима причина, от предмети, хора, животни или сценарии, на които обикновено не биха реагирали по този начин. Проучване в списанието Companion Animal подкрепя това твърдение. В това изследване се съобщава, че две кучета страдат от страх от определени нетрадиционни стимули. И в двата случая предприетите действия за разрешаване на страха не дадоха резултат.

Въпреки това, след клиничен преглед, те са диагностицирани с мускулно-скелетни заболявания, които причиняват болка. След като беше започнато аналгетичното лечение и причините за страх бяха разрешени, кучетата се възстановиха напълно.

Кучета с допълнителен източник на безпокойство – като тревожност от раздяла – имат преувеличен отговор на нереалистични източници на болка, което допълнително влошава състоянието. Тоест те имат негативна или песимистична представа за околната среда. Въпреки това, с подходящо лечение, обикновено проблема се разрешава.

Хранителни разстройства

Това е един от най-честите признаци, свързани с болка при кучета. Това  представлява дискомфорт, причинен от различни хронични и остри заболявания, които водят до анорексия. Може да е резултат от специфични болки като нараняване на устата или фрактура на зъб, или системни заболявания като панкреатит, гастроентерит или торзия на стомаха.

Животното може напълно да загуби апетита си или да консумира само храна, която е много апетитна. По същия начин болката може да накара кучето да не може да се движи правилно, както ако страда от дисплазия на тазобедрената става. Следователно животното ще избере да не отива там, където е храната му.

Компулсивно поведение

Определени ситуации, които предизвикват стрес, безпокойство и конфликти при кучетата, могат да доведат до появата на „пороци“ или необичайно поведение, които нямат никаква функция.

Както видяхме преди, болката, особено когато е хронична, може да предизвика този тип усещания при домашни любимци, което води до появата на такива повтарящи се поведения.

Например, според статията „Болка и проблемно поведение” при котки и кучета, прекомерното и продължително облизване на крайниците или опашката може да е индикация за болки в ставите. Както заявяват авторите, може да се дължи на това, че животното насочва вниманието си към зоната, която причинява дискомфорт.

По подобен начин, друго от докладваните натрапчиви поведения възниква, когато болното куче заеме позиция „гледане на звезди“. В това състояние животното показва повдигнати нагоре глава и шия, като погледът му е фиксиран в тавана.

Нарушения на съня

Има пряка връзка между епизодите на болка и неспособността на домашния любимец да спи добре. Можете да наблюдавате как кучето не си почива добре и се скита из къщата, търсейки внимание. Или, напротив, остава в леглото повече от обикновено.

Възможно е тези промени да се появят, когато куче на всякаква възраст изпитва остра или хронична болка. Въпреки това, публикация в Journal of The American Veterinary Medical Association предполага, че по-възрастните кучета са по-склонни да проявяват разстройства, свързани с почивката.

Източници: https://myanimals.com/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related

Posts