13
Наследствената хиперхолестеролемия е коварна – до 35 г. няма симптоми
При това заболяване организмът не може да преработи произведения от самия него холестерол
Завишените стойности на лошия холестерол пък са фактор за сърдечносъдови инциденти. Най-често те се случват във възрастта 35-45 години като гръм от ясно небе, защото до този момент не е имало никакви симптоми за болест. Когато човек не си е правил изследване, не може да знае, че има лош висок холестерол още от раждането си.
Затова съветваме хората да изследват профилактично холестерола си и при нужда да се лекуват, обяснява проф. Арман Постаджиян, председател на Дружеството на кардиолозите в България.
С фамилна хиперхолестеролемия статистически са 1 от 200 до 1 от 300 души. Повечето обикновено не знаят, че имат проблем. Хората с наследствена хиперхолестеролемия в света са около 35 милиона. Колко са у нас няма данни, но косвената преценка е за около 14 хиляди души.
Вероятността болестта да се предаде по наследство, когато я има един от родителите, е между 25 и 50%. Близо 90% от хората с това заболяване научават за него след инфаркт или инсулт. Рискът от сърдечносъдов инцидент преди 55-60 години при тях е 20 пъти по-висок, а вероятността той да е смъртоносен скача 100 пъти.
От тест със 7 въпроса за по-малко от 2 минути всеки може да провери своя риск от фамилна хиперхолестеролемия.
Предупреждение за възможен проблем е, ако родители, братя и сестри са със заболяването или са претърпели ранни сърдечносъдови инциденти.
Признаци са висок лош и общ холестерол, мастни натрупвания под формата на възли по ахилесовото сухожилие, лактите, коленете и ставите на ръцете.
Издайници на високия холестерол са и подкожни неравности с жълтеникав цвят около очите, а в по-напреднали случаи – светъл пръстен около ириса на окото.