24
Ето защо трябва да смучите по една скилидка чесън всеки ден
Чесънът е една от най-старите зеленчукови култури
Споменат още през 2600 г. пр. н. е. Върху глинени плочи на шумерите. Чесънът се е считал за магическо растение и се е използвал за спасяване на посевите от вредители. Според египетската легенда фараонът въвежда ежедневна порция чесън за робите, които изграждат пирамидите, за да поддържат физическата си сила. Гърците използвали чесън с мед за лечение на белодробни заболявания, както и за подобряване на плодовитостта при мъжете. В Рим легионерите носели чесън на гърдите си като талисман и го използвали като антибактериално и антипаразитно средство.
В Европа чесънът се е считал за вълшебно и лечебно растение, използва се за лечение на чума и борба с зли духове. Първото научно проучване на чесъна, проведено в средата на XIX век от Пастьор, доказа антибактериалните свойства на зеленчука – микробите не растат в райони около скилидката. Чесънният разтвор се използва в борбата с инфекциите по време на Първата световна война. Зеленчукът е донесен в България през IX век.
Испанският град Лас Педрониерас официално се счита за световна столица на чесъна
Чесънът съдържа много полезни вещества: калий, калций, фосфор, витамини В и С, селен, манган, йод и етерични масла. В същото време чесънът е доста висококалоричен продукт – 100 г съдържа 149 ккал. Но този пикантен зеленчук се консумира в малки количества и няма да навреди на фигурата. Чесънът обаче помага за увеличаване на апетита.
Чесънът съдържа летливи продукти – летливи вещества, които предпазват растението от паразити и бактерии. Когато фитонцидите се използват в храната, се наблюдават бактерицидни, антипаразитни и противогъбични ефекти. В резултат на изследването се оказа, че група хора, които редовно употребяват чесън, хващат настинка три пъти по-рядко от тези, които изобщо не ядат чесън.
В китайската медицина чесънът се използва за пълно възстановяване на организма
За целта се нарязва скилидка чесън, слага се в устата и се премята с език. Процедурата трябва да се прави сутрин в продължение на 30 минути за изчистване на устната кухина.
Ефектът от смученето на чесъна е зашеметяващ. Слюнката с полезните вещества попада в кръвта, изчиства съдовете и лимфата. Освен това чесънът укрепва устната кухина и прекратява кървенето на венците.
След процедурата скилидката се изплюва, а зъбите се почистват, за да се премахне неприятният мирис. Ако пастата за зъби не помага, опитайте да дъвчете зрънце кафе, клонче магданоз или „звездичка“ карамфил.