9
Чаят каркаде: полезни свойства и вреда
Чаят от каркаде е прекрасна тонизираща напитка с наситен рубинен цвят
В Египет и в много други горещи страни го смятат едва ли не за панацея, спасяваща от всички болести. Но далеч не всички знаят, че студеното и горещото каркаде имат диаметрално противоположно действие и различни свойства…
Полза от чая с каркаде
Каркаде е названието на напитката, която се прави от сушените листенца и цветове на хибискус сабдариф, наричано още розела, както и суданска или китайска роза. Съдържа много полезни за организма микроелементи. Благодарение на магнезия има леко успокояващо, сънотворно и спазмолитично действие, нормализира обмяната на веществата. Калцият и фосфорът способстват за укрепването на костите, зъбите и косите, а желязото предотвратява анемията.
В каркадето има и много витамини: А, С, РР и от групата В, което укрепва стените на съдовете, помага при авитаминоза, стабилизира нервната система, защитава от стрес. Напитката съдържа и полезни за организма киселини, които предотвратяват възникването на холестеринови плаки и предпазват от простудни заболявания.
Целият комплекс от микроелементи, витамини и киселини влияе благотворно на главния мозък. Напитката се препоръчва в моменти на усилена интелектуална дейност, при хронична умора и стрес.
Каркадето нормализира налягането и подобрява общото състояние на организма
Горещата напитка повишава, а студената понижава налягането.
Смята се, че каркадето способства за намаляване на теглото за сметка на своята природна киселина и благодарение на това, че разтваря ненужните на организма мазнини. Помага и при махмурлук – активно извежда токсините и други продукти от разпада на алкохола.
Вредно ли е каркадето?
Трябва да внимават хората с повишена киселинност на стомаха, както и с обострена форма на гастрит или язва и жлъчнокаменна болест.
Каркадето не се препоръчва и на малки деца, бременни и кърмачки.
Каркадето придобива все по-грляма популярност. Напитката се вписва хармонично и в зимното, и в лятното меню, дарявайки ни не само своя изумителен вкус, но и полза.
Източник: ayzdorov.ru