30
Най-добрите 5 тактики за разговор с труден бизнес партньор
Имате насреща си труден партньор. Всъщност партньор го наричате само от добро възпитание
Какъвто и да е, все пак ще трябва да направите сделка с него. Тя е класика win win – всеки печели. Подготвили сте железни аргументи, напълно сте убедени в тях и ще излъчвате увереност. Но този човек ще се колебае с вашата фирма ли да работи и ще ви върти на шиш, докато го стимулирате достатъчно и изтръгнете от него съгласие.
Спокойно, имате най-важните предпоставки – изгодно за двете страни предложение и лична убеденост. Само трябва да построите правилна стратегия как да изложите всичко това, за да мотивирате въпросния труден партньор.
5-те техники, които препоръчват експертите по комуникация, са основани на науката, затова работят безотказно
Те използват базисни нагласи, действат на подсъзнателно и съзнателно ниво, включват логика и психология.
Експлоатирайте човещинката – любовта към изгодата
Съобразете се с неоспорим факт – хората са претоварени с информация и вниманието е скъпоценен ресурс. Ако не грабнете веднага вашия събеседник, ако започнете отдалеч, надълго и нашироко, ако не може да разбере бързо какво точно искате, няма начин да го убедите, защото сте го загубили още в началото.
Следователно трябва да го накарате да слуша.
А всеки най-широко отваря уши, когато го привлечете с печалба.
• Започнете с най-доброто. Онова, което ще кажете първо, се запомня.
С експерименти е доказано как този механизъм действа. Изследователите наричат някого умен и подмолен човек. След известно време питат слушателите за него. Повечето споменават, че е умен, малцина се сещат за втората част от определението – че е подмолен.
Недейте да скромничите и веднага заявете, че предлагате изгодна сделка. Повтаряйте това определение всеки път, никога не казвайте само сделка.
• Бързо изтъкнете какво давате. Фокусирайте се главно върху това какво ще получи вашият партньор, а не какво той ще даде.
Да речем, че искате да го убедите да си купи автомобил. Правилната тактика е ,Давам ви тази кола за
1000 евро“, а не „Искам 1000 евро за тази кола“.
• Представете правилната алтернатива по-нататък в разговора. Започнете с крайностите: добро и лошо, правилно и грешно. След това предложете „нещо по средата“, което да бъде прието като компромис и алтернатива на екстремните стойности. Събеседникът ви има достатъчно опит, знае, че не може да е максималист, и разбира, че това по средата е изгодно.
• Пуснете примамка. За да подтикнете човека към нужното ви решение, в разговора му представете два варианта, които ви устройват. След известно време вмъкнете трети, от който той ще се откаже в полза на някой от предишните два.
Играйте с темпото
Говорете бързо, когато използвате аргументи, на които вашият събеседник може да се противопостави.
Редица изследвания доказват, че когато очаквате някой да не е съгласен с вас, трябва да изложите „на скорост“ тази част, за да не му оставяте време за обработване на информацията.
И обратното – когато представяте вашата най-силна теза, намалете темпото. Така осигурявате време тя да бъде осмислена пълноценно.
Манипулирайте елегантно разум и чувства
Събеседникът ви е опитен човек, но няма как да не му влияе техниката за подсилване на убедителността, която залага на осведомеността.
• Обобщавайте с изрази от рода на „както всички знаем“. Дълбоко в себе си той иска да бъде от групата на знаещите. Удовлетворете тази негова нужда.
• Той вероятно е рационален човек, затова се позовавайте на статистика, авторитетни анализи и прогнози, научни факти и теории.
• Не подценявайте все пак емоциите. Предварително помислете добре дали може да вмъкнете
неща, с които да го удивите, да го накарате да погледне на познатото с нови очи, като го направите да изглежда различно и интригуващо. Опитайте за момент да разчупите деловия разговор – да забавлявате или да умилите партньора.
Вкарайте доза свои емоции
Убеждаването е изкуство, ще е полезно поведението с малко чувственост.
• Вживейте се, превъплътете се като актьор в ролята си. Никой няма да ви повярва, щом сами не си вярвате.
• Разпръсквайте харизма. Любезността, усмивката, откритият поглед очи в очи със събеседника са ваши оръжия. Не забравяйте комплиментите – всеки иска да чуе добра дума за себе си. Естествено, внимавайте с дозата. Няма нищо по-жалко от неумел ласкател.
• Владейте се. Понеже сте под напрежение, сърцебиенето се учестяват. Като дишате по-дълбоко и бавно, ще нормализирате ритъма на сърцето и притока на кръв към мозъка. Ще се почувствате по-спокойни и ще бъдете по-убедителни.
• Играйте с глас. Тихият, по-нисък и плътен глас внушава уважение и доминантност. Хората започват да ви слушат. Високият и писклив глас издава нервен човек, който не е уверен в себе си.
Източник: www.psychologytoday.com