маймунска шарка

2

юни

Маймунска шарка: причини, симптоми, диагноза лечение

Има ли пряка опасност за нас от маймунска шарка?

Световното огнище на маймунска шарка завари населението с малко информация за този вирус. Тук събираме всички доказателства за неговия произход, симптомите, които генерира, наличното лечение и възможността за ваксина.

Маймунската шарка е в центъра на актуалните здравни новини по света. Това обаче не е ново заболяване. Всъщност случаи на хора се съобщават от 70-те години на миналия век.

Името може да изглежда объркващо и информацията, циркулираща за него, също предизвиква противоречия. Как се предава между хората? Защо от ендемична за Конго патология се превърна в генерирани огнища в Европа, Америка и Австралия?

От 80-те години на миналия век случаите на маймунска шарка се умножават. Бавно, но стабилно. Научните изследвания попълват някои пропуски относно причинителя на вируса, но все още има много въпроси.

В тази статия ще обясним какво знаем за болестта и най-новите доказателства в контекста на огнищата, на което Световната здравна организация (СЗО) обръща голямо внимание.

Какво е маймунска шарка и как е възникнала?

Маймунската шарка при хората е открита за първи път през 1970 г. Нулев пациент е дете в Демократична република Конго, което има везикули, подобни на едра шарка, но не отговаря на всички условия, за да бъде обявен за случай на това вече известно заболяване.

Пътуването на вируса обаче не започна там. Всъщност първият научен запис на този Orthopoxvirus е при примати, чрез епидемия при лабораторни животни, регистрирана през 1958 г.

Антитела срещу вирусния агент по-късно са изолирани при гризачи и маймуни от различни видове с местообитания в Африка. Въпреки това, изолирането на вируса като такова, in vivo, е получено само два пъти в африканската гора. Следователно, ние не знаем какво или кой е истинският резервоар, тоест къде намира ниша за оцеляване и след това причинява огнища.

Следователно е правилно да се каже, че имаме работа със зооноза. Това са заболявания, които обикновено се предават между определени животни, но понякога се предават на хора.Тази група Orthopoxviruses е част от семейство Poxviridae. Досега има 4 вида в тази категория, които могат да заразят хората:

Вирусът на едра шарка: Това е класическият агент, известен в цял свят, който имаше период на интензивно разпространение и след това беше изкоренен от няколко страни.

Вирус на ваксина: Това е вирусът, използван за ваксината срещу едра шарка. Именно тази огромна световна кампания за ваксиниране доведе до обявяването на ликвидиране в различни географски райони.

Вирус на едра шарка по говедата: Това се предава от селски животни, но поведението му е свързано с плен, а случаи на хора са докладвани и от зоологически градини и циркове.

Вирусът на маймунската шарка: Този, с който се занимаваме в момента.

Предаване на вируса на маймунска шарка

Зоонозното предаване, т.е. от животни на хора, е най-добре документирано предаване на това заболяване. И докладите, които са дошли от Африка, където вирусният агент беше почти ограничен в продължение на десетилетия.

Въпреки че името маймунска шарка предполага, че нечовекоподобните примати са основно отговорни за предаването на нашия вид, истината е, че изследванията сочат към гризачи. Консумацията на гризачи в селските домове, ловът за унищожаването им като вредители и боравенето с плъхове и катерици изглежда са първата точка на контакт за инфекция.

Така в селските райони на Африка те са идентифицирали ситуации, които правят предаването от животно на човек по-вероятно. Например, когато хората спят на земята. Такъв е и случаят, ако хората ядат диви животни (по-специално гризачи).

Други доказателства изключват фактори, които биха могли да се считат за рискови фактори, но които досега не са, като например следното:притежаване на домашни любимци, влизане в контакт с екскрементите на диви животни.

Какви са симптомите на заболяването?

Инкубационният период на маймунската шарка, т.е. времето от контакта с вируса до появата на първите симптоми, варира от 6 до 16 дни. Не е напълно ясно, но 2 седмици изглежда е средната стойност.

Класическите случаи започват с треска, която може да продължи от 1 до 4 дни. То е придружено от фебрилни симптоми, с главоболие, умора, миалгия и сомнолентност.

Тогава започва характерното дермално огнище. Това, което беше описано дотук, е центробежно представяне (започвайки от ствола на тялото и продължаващо до крайниците) на макули (петна) и папули (издигания на кожата), заедно с везикули (с течно съдържание) и пустули (с гнойно съдържание ), които се развиват в корички.

Възпалението на лимфните възли е известно при маймунската шарка. Това го отличава от класическата едра шарка, която почти няма лимфаденопатия.

Тежестта е лека през повечето време, но може да бъде фатална в няколко случая (1% е смъртността в Африка). Тежките случаи често се усложняват от повръщане и диария, енцефалит и пневмония. Някои от тях достигат до сепсис и умират от полиорганна недостатъчност.

Има намаление на имунния отговор на пациента, което може да благоприятства суперинфекцията с бактерии. Това е едно от обясненията за фаталните случаи, стигащи до сепсис.

Има особена ситуация при бременни жени, тъй като те представляват по-висока смъртност и процент на усложнения, когато са заразени с маймунска шарка. По същия начин някои доклади потвърждават, че има вертикално предаване, тоест от майката към плода.

Идентифицирани случай на болестта

През цялата история, от 1970 г. до сега, има различни дефиниции за предполагаеми случаи на маймунска шарка. Това се прави, за да се идентифицират пациентите и да се изолират.

Всяка страна установява предупредителните знаци, за които трябва да сме наясно и на какви характеристики трябва да реагират здравните системи. Но най-общо казано е прието, че човек се подозира, че има заболяване, когато има треска и везикуларен обрив, заедно с поне един от следните три симптома:

Обрив по дланите на ръцете или стъпалата на краката.

Възпаление на лимфните възли.

Епизоди на повишена телесна температура преди появата на обрива.

Това, разбира се, е в допълнение към разследването кой е бил с заподозрения пациент. Ако човекът с тези признаци е бил в близък контакт с някой, който вече има потвърдена диагноза, тогава шансът да бъде положителен се увеличава.

Как се потвърждава диагнозата?

Първата стъпка в диагностичния път на маймунската шарка започва с подозрение. Това биха били онези подозрителни случаи според определението, което дадохме по-рано.

Тези пациенти трябва да бъдат изолирани и тестовете ще трябва да започнат, за да се определи дали патологията може да бъде потвърдена или не. Това не е бързо решение, тъй като все още не е вирусен агент, който може да бъде широко тестван по целия свят.

Няколко места са избрали да поискат имуноглобулинови тестове за IgG и IgM срещу Orthopoxvirus. Не е конкретно, но ако резултатът е положителен, това позволява потвърждението да продължи, докато се изчакват по-конкретни резултати, което може да отнеме известно време.

Тези специфични тестове зависят от наличността във всеки здравен център:

Полимеразна верижна реакция (PCR)

Имунохистохимия

Електронна микроскопия

Тези методи са налични само в някои центрове, които получават проби от други географски райони. Следователно забавянето е почти неизбежно и трябва да се приложи изолация на заподозрените по време на изчакване.

Имуноглобулините, PCR и имунохистохимията изискват кръвна проба от пациента. Електронната микроскопия се използва за визуален анализ на секретите, ако се събират секрети за изпращане в лабораторията.

Как се лекува маймунската шарка?

Маймунската шарка няма конкретно и специфично лечение. Подобно на много вирусни патологии, няма конкретно лекарство, което да блокира или анулира репликацията на патогена.

Ето защо, това, което експертите препоръчват, е изолация с поддържащи мерки. Някои пациенти с леки случаи не изискват никакъв фармакологичен подход. Други са достатъчно тежки, за да наложат тестване с антивирусни лекарства.

Няма достатъчно доказателства за ефективността на антивирусните средства за намаляване на усложненията. Те са запазени за употреба по преценка на лекуващия екип при тези, които се влошават или са изложени на риск от смърт, тоест при 1% от диагностицираните.

Brincidofovir и tecovirimat са имената на две лекарства, които са изследвани за лечение на Orthopoxviruses. Те са работили повече в областта на класическата едра шарка, така че днес те представляват най-добрия вариант за огнището.

От друга страна, усложненията имат собствена терапевтична схема. Бактериалните суперинфекции, които са често срещани в тежки случаи, се лекуват с антибиотици, специфични за идентифицирания микроорганизъм.

При пневмонии или енцефалит, които се появяват като усложнение по време на хоспитализация, медицинският екип може да реши да осигури поддържане на живота. Това се постига с асистирана вентилация, ако състоянието на пациента го налага. Не е много по-различно от това, което се прави при подобни състояния, причинени от друга етиология.

Изписване на пациенти

Все още има дискусия за това кога да се изписват пациентите. Повечето се възстановяват задоволително и нямат последствия. Но въпросът за предаването между хората е този, който определя въпроса кога да се позволи изолацията да приключи.

При предишни огнища, както в Африка, така и в някои в Съединените щати и Обединеното кралство, беше предложено изписване, когато струпеите на пациентите изчезнаха. Предполага се, че в този момент човекът вече не е заразен. Такъв е случаят с класическата едра шарка.

Въпреки това е установено, че някои пациенти имат положителни PCR резултати в дихателните пътища до 3 седмици след изчезването на струпеите. Не е потвърдено дали това е синоним на инфекциозност.

Също така от предишни доклади знаем, че има пациенти, които отново имат лимфаденопатия и кожен обрив след полов акт, след като са били изписани. Това поражда подозрение за закрепване на вируса в гениталната област, което би могло да удължи предаването по този път дълго след това.

Има ли ваксини?

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри ваксина, наречена JYNNEOS през 2019 г. Тази имунизация би била ефективна както срещу едра шарка, така и срещу маймунска шарка.

Не е решено, че трябва да бъде наличен за масов маркетинг, въпреки че индикацията за рискови популации се проучва. Хората, живеещи в ендемични райони, тесни контакти с потвърдени случаи и работници с експозиция на животни, за които е известно, че са резервоари, могат да бъдат реципиенти.

Схемата за ваксинация тук е две дози, които трябва да са с интервал от един месец. Но ние подчертаваме, че все още няма одобрение за включването му в официалните графици за ваксинация или за прилагане при обстоятелствата на настоящата епидемия.

Държавите от Европейския съюз обаче работят по правните въпроси, за да придобият дози и да ги дадат на близки контакти, като се предполага, че това може да създаде защита за спиране на разпространението в експонирани групи.

Известно е, че ваксинираните с класическата ваксина срещу едра шарка имат предимство. Защитата, осигурена от такава имунизация срещу маймунска шарка, се оценява на 85%, което се счита за повече от приемливо.

Всъщност част от уникалността на това сегашно огнище се дължи на факта, че има по-малко хора, ваксинирани с едра шарка, поради географските райони, които са обявени за ликвидирани. Това би увеличило чувствителността на популациите към вируси от едно и също семейство.

Настоящи огнища

Счита се, че настоящата епидемия от маймунска шарка е започнала на 7 май 2022 г., когато Обединеното кралство съобщи за случай извън Африка. Въпреки това някои епидемиолози предлагат удължаване на периода от 2021 г., когато Съединените щати съобщават за малък брой случаи на тяхна територия.

От началото на май до момента има повече от 250 потвърдени случая извън Африка. Това включва 16 държави.

Това е безпрецедентна ситуация, особено с повече от 100 заподозрени в изолация, които очакват потвърждение. Световната здравна организация обяви огнището, но уточнява, че е възможно да се овладее. В допълнение към факта, че рискът за общото население е нисък.

В Испания има 84 потвърдени случая, Северна Ирландия имаше първия си положителен пациент на 26 май, както и Уелс. Австралия регистрира първия случай в Мелбърн при лице, завърнало се от Обединеното кралство.

Случаят в Масачузетс от Монреал предизвика интензивно издирване на заподозрени в Канада, където бяха изолирани 13 души. В същото време Съединените щати повдигнаха препоръката за предупреждение за международни пътувания, така че да се вземат екстремни предпазни мерки за предотвратяване на предаването между хората.

Как да се предпазим?

Мерките за превенция за избягване на заразяване с маймунска шарка са свързани с някои общи насоки и ограничения, които трябва да се прилагат при специфични обстоятелства. Сред първите можем да споменем следното:

Често миене на ръцете.

Работете с храни от животински произход с максимални санитарни мерки.

Купувайте хранителни продукти от животински произход само на оторизирани места и заведения.

Когато пътувате, стойте на места, които са сертифицирани от здравните власти и където контролът на вредителите, извършен в стаите.

Когато посещавате природни резервати, като тематични паркове или зоологически градини, не влизайте в контакт с животни и спазвайте безопасно разстояние от тях.

По отношение на конкретни ограничения трябва да се подчертае, че контакт през последните 14-21 дни с болни хора или фактът, че сте пътували до географски район с огнище, означава, че трябва да се консултирате със здравните власти. Трябва да се извършат изолиране и скрининг с допълнителни методи.

Самоизолацията до консултация трябва да бъде правило за лицата с тези характеристики. По същия начин, членовете на семейството и съжителството трябва да следват същата процедура, докато има положително или отрицателно потвърждение.

Важно е да не се паникьосвате. Както изясни СЗО, все още не сме в ситуация на пандемия и няма повишен риск за общото население, така че общите хигиенни мерки, ранното идентифициране на симптомите и консултацията в случай на съмнение са достатъчни.

Източници: https://steptohealth.com/https://pixabay.com/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related

Posts