2
Японска методика за пестене на пари
Източната философия ни показва отличен метод за спестяване на пари у дома
Има стотици неща, за които да харчите пари, а приходите отиват мигновено. Има обаче няколко метода да спестите пари у дома и да се уверите, че са достатъчни за покриване на нещата и някои от тези методи идват от източната философия.
Ключът е в метода. Може никога да не разберете къде отиват парите ви, защото не ги следите. Може да няма достатъчно пари просто защото не се управляват правилно.
Спестяването на пари у дома е от съществено значение за поддържане на здрави финанси. Не е нужно да печелите големи суми, за да можете да живеете с малко застой. Изисква се желание, отдаденост и търпение.
В тази статия ще разгледаме някои идеи от източната философия, когато става въпрос за управление на парите.
Кабеко: японски метод за спестяване на пари
Кабеко е японски метод, създаден през 1904 г. Сега е на повече от век и все още се използва по целия свят. Това беше техника, създадена от Мотоко Хани. Неговата цел беше да спести пари у дома чрез строг контрол на разходите.
Kabeko е обикновен бордов дневник. Работи по много прост начин. В началото на месеца се записват приходите и постоянните разходи. Това е количеството пари, което влиза, по един или друг начин, и количеството пари, което излиза. Когато определяме тези суми, ние знаем колко могат да бъдат разпределени към други разходи, ако могат.
Въз основа на това идеята е да се постави цел за спестяване. Това важи както за постоянните, така и за допълнителните разходи, ако има такива. Освен това трябва да помислите за какво ще бъдат изразходвани тези спестявания. Това е само първата част от метода.
Втората част се състои в записване на всички ваши разходи, които са платени. Можете да правите това един по един, всеки път, когато им се плаща. В края на всяка седмица трябва да прегледате записа и да оцените за какво са отишли парите. Това дава указания за това как харчите и ви позволява да намерите ключовете, за да спестите пари у дома.
52-седмичното предизвикателство
Това е много стар метод за спестяване на пари у дома. Напоследък обаче стана актуален. Най-важното е да сте готови да посрещнете предизвикателството, да останете последователни и търпеливи. Резултатите могат да бъдат изключителни.
По принцип трябва да спестявате всеки ден в продължение на 52 седмици:
През първата седмица от вас се изисква да спестявате само 1 лев на ден.
За втората седмица трябва да спестявате 2 на ден…
…и така последователно, докато изтече указаното време.
Тъй като сумите може да станат невъзможни за някои хора, можете да зададете таван от максимум 200 на месец.
52-седмичното предизвикателство може да се направи и в обратен ред. Това означава, че започвате със спестявания от 52 на ден и след това тази сума намалява. Понякога е по-лесно да завършите това, защото винаги има повече мотивация в началото.
Други съвети за спестяване на пари у дома
Източните култури имат философия, която е по-фокусирана върху отказването, отколкото върху натрупването. Ето защо те са успели да създадат строг начин на живот, който им позволява да имат повече контрол над парите.
Представители на Дзен са дали съвети как да пестите пари у дома. Ето някои от тях:
Посещавайте по-често библиотеките. Не харчите нито стотинка и в замяна си прекарвате добре и се учите.
Заменете колата си с обществен транспорт или, в идеалния случай, велосипед или ходене пеша.
Вземете домашно приготвена храна на работа. Храненето навън генерира големи разходи.
Намалете консумацията на тютюн и алкохол. Не само можете да спестите пари у дома, но и ви помага да имате по-добро здраве.
Пийте вода. Заменете безалкохолните или други напитки с него. Това е полезно за тялото и избягва ненужните разходи.
Направете сами ремонт на дома. Не е необходимо да плащате на някого да извърши дребни ремонти, които можете да направите, ако само предизвикате себе си.
Пестете енергия. Има много начини да пестите електричество, газ, бензин и т.н. Трябва само да използвате здрав разум.