25

фев.

Летящият кон: герой в почти всички световни митове и легенди

Владетелят на Персия – шах Сибур, получава подарък от един мъдрец кон от черно абаносово дърво

Когато го връчва, мъдрецът пояснява: „Този дървен кон само за един ден ще те отнесе по-далеч, отколкото живият кон за цяла година, защото той лети по въздуха като орел. Никое море няма да е за теб твърде бурно, никакви планини няма да са твърде високи. С този кон ще можеш да преодолееш всичко…“.

Поразителни свойства за кон, как мислите! Великият Неизвестен демонстрира накрая на изумения шах летателните качества на черния кон. Мъдрецът сяда на коня, завърта един прешлен на врата на животното и конят с невероятна скорост се издига във въздуха. Шах Сибур и придворните му онемяват от изумление при вида на този поразителен конник. За кацане се използва друг малък прешлен…

Според преданието този удивителен „звяр“ е поставен в царската съкровищница, където пребивава и досега, търпеливо очаквайки да бъде открит…

В китайската митология могат да се открият не само предания за огнедишащи летящи дракони, но и за крилати коне

Изкусен резбар създава дървен кон, за чието сглобяване са необходими 26 винта. След това се появява принц, който с помощта на вълшебния кон се отправя в далечни страни и преживява там множество увлекателни приключения. Влюбва се в принцеса с поразителна красота. Баща й я е заключил във „въздушен замък“ в облаците. Разбира се, героят успява да се издигне при принцесата с помощта на летящия си кон.

Благодарение на античната митология световна известност получава и друг крилат кон – Пегас, който също е с божествен произход. Той свободно се рее по небето и земята и никой не е способен да го догони или улови. И само с благодарение на богинята Атина юношата Беперофонг – любимец на боговете, успява да опилиш Пегас и да го накара да му служи. Яздейки Пегас, Белерофонт побеждава множество врагове, цепи пълчища. Но мнимата непобедимост замайва главата му и той решава да посети боговете. Набира височина; юди-
се все по високи При вида на подобна
дързост Зевс се разгневява и издига преграда, в която крилатият кон се удря и хвърля ездача си. Белерофонт пада на земята потрошен и осакатен. Но крилатият Пегас продължава полета си caNL Той донася на Зевс мълниите, които Олимпийският бог мята по целия свят…

Който си направи труда да прочете приказките на различните народи, ще се сблъска с поне един летящ кон от различна народност. В него обикновено се открояват следните елементи.

  • Конят притежава прибори, които му осигуряват способността да лети.
  • При правилна „техника на експлоатация“ конят може да извърши множество изпитания, кацалия и дълги попети, при това без каквито и да е сътресения.
  • При излитане конят вдига огромен облак прах.
  • Конят е способен да превозва множество ездачи (например воини) с един полет.
  • Той е ефективно транспортно средство между земята и „въздушния замък“.
  • „Конят“ може да се повреди и нарани, в резултат на което пилотът да падне на земята и да получи тежки травми.

Независимо, че разказите за тези странни „коне“ могат да изглеждат чиста фантазия, и независимо че по-късни хронисти и преводачи ги преработват, основното съдържателно ядро на преданията остава неизменна. Те разказват за летящ мощен обект, притежаващ способността да превозва по въздуха изкусни, достойни и просветени пилот. Изводите си направете сами.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related

Posts