2
Как да подходим при възпитанието в тийнейджърска възраст
Важно е те да разбират разликата между това, на което имат право, и това, което се очаква от тях
Отглеждането на тийнейджър не винаги е лесно и изисква много търпение и интелигентност от ваша страна, особено когато става въпрос за внушаване на солидни ценности и поставяне на ограничения. Освен това искате детето ви да расте със зрялост и отговорност.
Дайте им повече свобода, но и повече отговорности
Дъщерите често могат да бъдат по-рано развити от синовете и след като навършат 11 или 12 години, те са склонни да започнат да изискват повече свобода. На момчетата им отнема малко повече време, за да узреят. Обикновено е около 13-годишна възраст, когато изведнъж, без никакво предупреждение, те стават по-упорити и горди, реагирайки по начини, които не разбирате.
Децата ви растат. Те навлизат в света на зрелостта, но все още са деца по душа. В резултат на това не им е лесно. Опитайте се да запомните, че те са оставени на милостта на своите хормони и лична драма. В допълнение, това ще помогне да се определи кои ще станат. Идеята е детето само да проумее важно е той да научи, че с повечето свобода идват и повече отговорности
Балансът е ключов
Най-добрите неща, които можете да направите като родител, е да помогнете за поддържането на баланс между техните свободи и отговорности. Те могат да излизат през уикендите например, стига да продължават да се справят добре в училище. Накарайте ги да разберат, че трябва да спазват вечерния ви час, защото ако се приберат твърде късно, ще загубят привилегиите си.
Ключовото тук е, че всички тийнейджъри трябва да научат, че животът е пълен с правила и изисквания, на които всички – особено възрастните – трябва да се подчиняват, така че те биха могли да научат това в ранна възраст. Нещата не просто „падат от небето“, защото те го искат. Те ще трябва да се научат да работят усилено, за да печелят пари, които ще използват, за да купуват храна, дрехи, да осигурят подслон, да живеят..
Положително подсилване: по-добро от наказание
Някои родители правят грешката да наказват постоянно своите тийнейджъри. Те им говорят снизходително, карат ги, предоставят им отрицателно подкрепление всеки път, когато направят нещо нередно. Вместо това трябва да се научите да поддържате баланс.
Ето един пример: те се провалят на изпита, връщат се вкъщи с лоши оценки, а вие им крещите, че са мързеливи и казвате, че никога няма да постигнат нищо в живота.
Това е нещо, което не трябва да правите. Това само създава негативни чувства, ниско самочувствие и чувство за безнадеждност. Вместо това ги попитайте какво се е случило и се опитайте да възстановите увереността им. Кажете им, че имате вяра в тях и знаете, че ще се справят по-добре следващия път, защото са напълно способни да успеят, ако се решат.
Когато правят грешки, покажете им как могат да се справят по-добре – опитайте се да не се поддавате на критика. Трябва да приемете стратегия, която изгражда увереността им, вместо постоянно да ги наказвате. Това е най-добрият начин.
Общувайте и изграждайте доверие
Винаги отделяйте малко време всеки ден, за да прекарате с вашия тийнейджър и да го попитате как е минал денят му. Не ги съдете въз основа на това, което са направили или не са направили. Като родители вие трябва да ги напътствате и единственият начин да направите това успешно е с постоянна комуникация и доверие.
По време на хранене изключете телевизора и говорете с децата си. Попитайте ги за нещата, които харесват, техните приятели, човек, който ги интересува. Освен това, насърчавайте ги да споделят живота си с вас без никакъв натиск.
Надяваме се, че ще научат, че сте техен съюзник, а не враг или някой, който предлага само критика или наказание.
Изслушвайте ги, напътствайте ги, бъдете им баща, майка и най-добър приятел (в разумни граници). Поставете граници, когато трябва, и дайте свобода, когато е спечелена чрез тяхната зрялост и отговорно поведение.
В заключение, отглеждането на тийнейджъри, разбира се, не е лесно и никой няма перфектното ръководство с инструкции. Въпреки това ви обещаваме, че ако останете оптимисти, показвайки им любов и уважение нещата ще се получат.
Хората, които са истински щастливи, разбират, че за да стигнеш далеч в живота, трябва да работиш много. За да имате добри приятели, трябва да сте уважителни и разбиращи. Това ниво на емоционална интелигентност и осъзнатост е нещо, което можете да помогнете да изградите у детето си.