13
Как да измерим вътречерепното налягане: медицински и домашни методи
Увеличаване на вътречерепното налягане се причинява от повишения обем на циркулиращата течност
Вътречерепното налягане, което е увеличено, може да причини сериозно заболяване, в някои случаи дори смърт. Ето защо при появата на първите симптоми е необходимо да се консултирате с лекар и да се направи медицински преглед. Има няколко метода за измерване на вътречерепното налягане.
Как да измерим вътречерепното налягане?
Точното измерване на вътречерепното налягане е възможно само като част от медицински преглед. Това изисква специализирано оборудване и компетентни специалисти. Към днешна дата следните методи се считат за най-точни:
• Епидурален. Този метод включва пробиване на малка дупка в черепа. Преди това част от косата се отстранява от главата. На пациента се прави анестезия. Освен това измерването се извършва с помощта на специално сензорно устройство, което се вкарва през миниатюрния отвор. Този метод може да се прилага само на възрастни.
• Измерване с интравентрикуларен катетър. Този метод се счита за най-прогресивен. Това също включва пробиване на дупка в черепа. През него се поставя катетър. Катетърът позволява не само да се получат данни за налягането, но и, ако е необходимо, да се изпомпва излишната течност.
• Субдурален. Днес този метод се използва само в изключителни случаи. Състои се в поставяне на специален винт в черепа.
Такива методи дават най-надеждния резултат, но са изключително опасни за пациента. Всяка неточност по време на процедурата може да доведе до сериозни последствия. В тази връзка, ако няма пряка заплаха за човешкия живот, лекарите предпочитат да използват неинвазивни методи, например изчисление по формули, базирани на скоростта на кръвния поток.
Ако има съмнение за повишено налягане в черепа при деца, измерването се извършва с помощта на отоакустичен метод.
Тази неинвазивна техника се основава се на наблюдението на степента на изместване на тъпанчевата мембрана.
Как да измерим вътречерепното налягане у дома?
Невъзможно е самостоятелно да направите измерване на налягането вътре в черепа. Но може да откриете някои симптоми в себе си, които показват неговото увеличаване.
Те включват:
• главоболие, от което е много трудно да се отървете;
• постоянно усещане за гадене;
• намалена зрителна острота;
• увреждане на слуха.
Ако е налице някой от тези симптоми, незабавно се свържете с вашия лекар.
Навременната диагноза и правилният метод на лечение ще помогнат да се избегнат сериозни последствия.
Източник: ayzdorov.ru