28
Какво се случва, когато пиете алкохол на празен стомах?
Как тялото усвоява алкохола
Процесът по усвояване на алкохол започва с консумацията му през устата. Тъй като алкохола има ниско молекулярно тегло, то лесно преминава през клетъчните мембрани и оттам в кръвоносните съдове. Следователно устата, хранопровода и стомаха могат да абсорбират малки количества.
След като алкохол достигне стомаха, той абсорбира 15% до 20%. След това преминава в тънките черва, където се усвоява напълно. След това процеса продължава в дванадесетопръстника и йенума на 80%. И накрая последната част се извършва в дебелото черво.
Пиенето на алкохол на празен стомах: как храната влияе на усвояването му?
Абсорбацията на етанол в дванадесетопръстника и йенума е по бърза, отколкото в стомаха. Поради тази причина скороста на изпразване на стомаха е важен фактор, определящ скоростта на усвояване на алкохола, който човек изпива.
Науката показва, че способността за усвояване на това вещество се увеличава на празен стомах и намалява, когато в стомахът има храна. Това е така, защото контактната повърхност намалява (както показва законът на Фик) и изпразването на стомаха се забавя.
Мазните храни обаче са изключение от това правило, тъй като влияят на стомаха по различен начин от другите храни. Те увеличават проводимостта и карат алкохола да достига по бързо.
Храните съдържащи въглехидрати и протеини, забавят усвояването му с около 25%
Следователно пиенето на алкохол на гладно ще доведе до по високи нива на концентрацията на етанол в плазмата и повишени токсични ефекти.
Алокохол – ефекти върху тялото
Черният дроб е органът, отговорен за преработването на етанола, тъй като трансформира това вещество в ацеталдехид и след това в оцетна киселина. Също така тялото отделя останалите от 5% до 10% от урината, потта и дишането.
Въпреки това, докато етанолът още е в кръвта, той засяга нервната система. Ето защо изпитваме тези класически симптоми:
- Чувство, че сте инхибирани
- Неясна реч
- Загуба на координация
- Важно е да се отбележи, че високите дози алкохол могат да причинят интоксикация, което включва други симптоми като:
- Гадене, повръщане
- Загуба на ориентация
- Хипотермия
- Внезапна загуба на координация
- Учистено дишане
- Трудности при говорене
- Загуба на съзнание
- Припадък
Алкохола при жените
Жените имат по ниска телесна маса от мъжете. Освен това те имат по- висок процент мазнини и по ниска експресия на ензима „ацеталдехид дихидрогеназа” (отговорен за образуването на оцетна киселина) в стомашната лигавица. Поради тези причини жените се напиват по лесно от мъжете.
Как да се почувстваме по- добре след като сме пили алкохол на гладно?
- Пийте вода,айран, супи, бульони или плодови сокове през целия ден.
- Яжте лесно смилаеми храни.
- Вземете нещо за успокояване на главоболието.
Източник: https://steptohealth.com