Но, както показват проучванията, има и „бели якички“, които са поставени в смъртна опасност по време на работа, съобщава Росийская Газета. Проблемът е явлението „прегаряне“ на работното място
Главеният специалист от Инспекцията по труда в Москва, Валентин Мокану, както и Бюрото за защита на Международната организация на труда, цитираха случай на млад служител на банката, който е починал в резултат на стрес на работното място. Момичето е работило повече от 16 часа на ден, и през цялото време е изпитвало тежестта на отговорността, която изисква нейната професия и работното ѝ място. Мокану подчертава, че това не е изолиран случай. По света има докладвани хиляди случаи на хора, които работят в офиси и са намерили смъртта си на работното място.
Експертът добавя: „Не е въпрос на естеството на работата, а в нейните условия. Всяко предприятие, всяко работно място и всеки сектор се нуждаят от определени действия, които да гарантират безопасността на работника. В наше време стреса е феномен, който обхваща все повече и повече повече хора, и трябва да започнем да се борим сериозно с него.“
По-вредни от самия стрес са само последствията от стреса. Нека разберем как работата в офис не просто застрашава здравето, но може да бъде и причина за смърт.
Стресът на работното място е международен проблем. Той не е просто епидемия – той е ежедневие.
Най-голямото увреждане на здравето причинява липсата на движение. Десет години в офиса може да увеличи риска от рак на дебелото черво и ректума с 44%, установиха австралийски учени. Според British Heart Foundation тези, които прекарват повече от 9 часа на ден на работното място, без да се движат, са изложени на риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Нарушеното водно равновесие може да предизвика главоболие. Лекарите препоръчват да се постави бутилка вода близо до работното място, и да се пие до два литра на ден, в зависимост от отделните показания.
Друг бич на офис персонала – неврологичните заболявания. Причините за посещение на лекар са синдром на внезапна болка, карпално-тунелен синдром, дължащ се на непрекъсната работа пред компютъра, прищипване на нервите на гърба и мигрена. Често лекарите диагностицират „синдром на хроничната умора“ или „стрес-разстройство“. След това следва „прегарянето“ и неблагоприятният изход е налице.
Какво препоръчват лекарите? Офис-служителите, които се чувстват „на ръба“ на нервната криза или тотален срив трябва да си вземат поне три месеца отпуска, или веднага да напуснат работа.