30
Най-лошото на лошия шеф е, че не можете да го промените
В състояние да му въздейства е само по-висшестоящ началник, когато го уличи в неспособност да ръководи и да постига резултати
Тогава често се развихря истински скандал, защото на служителите се налага да попречат на некадърния си мениджър да изкара тях виновни. А на лошия шеф това му е страшно любим номер.
Добре е да сте подготвени за подобни моменти. Трупайте документи във вида, в който е прието да са във фирмата – на хартия, в компютъра, в електронната поща. Постарайте се да получавате нареждания от шефа си в писмен вид. Когато са устни, може да се отметне от тях.
Какво да правите обаче, ако точно по тази причина той предпочита да не пише? Ами пишете вие.
След като получите устни нареждания или след като на съвещание бъде взето решение, което се отнася до вашата конкретна работа, съставете обобщение или „мемо“ със сбито, но достатъчно ясно описание. Изпратете го до шефа и поискайте потвърждение, че сте разбрали всичко правилно. Щом си знаете, че той няма навик да отговаря, включете изречение от рода „Ако не получа коментари, смятам за мълчаливо съгласие и действам“. Пазете си този мейл, ако след време възникне проблем. Ще е добре да копирате и колегите си, които работят по същата задача или са участвали в съвещанието.
С лош шеф никога не е разумно да си скъпите труда и времето за писане. Напротив – предпочитайте го, а избягвайте общуването лице в лице, доколкото можете.
Като комуникират на живо, хората са по-склонни да не отговарят конкретно, да извъртат, даже да лъжат. Вместо това задайте въпрос в имейл по служебната електронна поща. Статистиките сочат, че едва 10% от писмата включват лъжа – хората не искат да я увековечават черно на бяло. Отговорът може да е неконкретен, може и въобще да не дойде. Но вие все пак имате доказателство, че сте питали шефа.
По същия начин действайте, когато трябва да уведомите ръководителя за проблем. Напишете докладна записка, пратете я по електронната поща и даже я връчете на хартия. Така ще можете да опровергаете началника, ако после каже „Не знаех“.
Некадърните мениджъри обикновено много обичат да правят съвещания. По този начин се чувстват важни, макар че често това си е чисто пилеене на време. За такова заседание също е достатъчно предварително да изпратите или да раздадете на хартия своя отчет, предложение, проект, план за работа, сигнал за проблем и т.н. Така шефът няма да може да отрече, че е бил запознат.