6
В Колманскоп навремето хората са се спъвали в диаманти, днес е засипан от пясък
В суровите условия на пустинята Намиб, на 850 километра от столицата на Намибия, почти покрит от пластове пясък, се намира Колманскоп – някогашната африканска столица на диамантите, днес град на духове без жители.
Върхът на своята популярност този град преживя през двадесетте години на миналия век, когато имаше около 1 200 души население, главно работници от племето Овамбо и германски заселници, които са дошли тук заради близкия рудник за диаманти.
А всичко започнало след случайно откритие.
Градът бил основан и населен след инцидентното откриване на диамант в околията, а след това става ясно, че тук се крият огромни количества от този скъпоценен камък.
Скоро след това градът бил изграден в европейски стил, в него имало всичко, което имали и по-големите градове по онова време – електричество, болница, спортна зала, дори и казино, както и железопътна връзка до пристанището Лидерико.
В добрите си години градът произвеждал до 1 000 килограма диаманти на година.
Легендата разказва, че се е случвало някой да намери голям самороден диамант в пясъка, както си се разхожда.
През Първата световна война залежите от диаманти започват да се топят, а търсенето им се мести в по-перспективни места в близост до Оранджамунд, в южната част на страната.
Градът беше официално изоставен през 1954 г., когато го напусна последното семейство.
Останките от сградите му днес са пълни с пясъчни наноси, високи и до метър, които вятърът носи от пустинята.