Когато свежият есенен въздух се настани и листата започнат да стават златисти, това е идеалното време да освежите входната си врата за есента. Вашата входна врата може да създаде топла и приветлива атмосфера на вашия дом. Ако търсите начини да прегърнете красотата на сезона, ето пет креативни идеи, за да превърнете входната си врата в есенен шедьовър.
Един от най-простите и ефектни начини да украсите входната си врата за есента е с празничен венец. Венецът може да служи като фокусна точка на вашия есенен декор и може да бъде персонализиран, за да пасне на всеки стил. Традиционните опции се отличават с богати есенни цветове като оранжеви, червени и жълти листа, шишарки и жълъди. За по-модерен привкус помислете за венец, направен от чул, памук или дори метални елементи. За да изпъкнете венецът си, изберете дизайн, който контрастира добре с цвета на вашата врата. Закачете венеца си със стилна закачалка за врата или обикновена панделка за елегантен щрих.
Друг лесен начин да подобрите входната си врата за есента е като добавите сезонна изтривалка. Изтривалка с есенни мотиви като тикви, листа или сцени с реколта може незабавно да зададе празничен тон. Изтривалките не само придават визуален интерес, но служат и за практическа цел, като помагат да поддържате дома си чист. Изберете постелка, която допълва вашия венец и цялостната тема на декора. За допълнителен чар наслоете по-малка постелка върху по-голяма за уютен вид с много текстури.
Тиквите и кратуните са типични символи на есента и могат да добавят очарователна нотка към декора на вашата входна врата. Подредете разнообразие от тикви и кратуни в различни размери и цветове около вратата си за сезонен дисплей. Можете да ги поставите от двете страни на вратата или да създадете малка група на предно стъпало или веранда. За да добавите допълнителен щрих, помислете за боядисване или декориране на тиквите с есенни мотиви или шарки. За по-уникален външен вид подредете няколко тикви заедно и ги украсете с малък есенен знак или декоративна панделка.
Тъй като дните стават по-кратки, добавянето на външно осветление може да направи вашата входна врата за есента да се откроява дори след свечеряване. Нанизани светлини, фенери или свещи могат да създадат топла и привлекателна светлина. Увийте връвни светлини около рамката на вратата или закачете фенери от двете страни на вратата за уютна атмосфера. Захранвани с батерии свещи или LED светлини могат да бъдат поставени във фенери или декоративни държачи, за да осветяват безопасно вашия есенен декор. Изберете осветление в топли тонове, за да допълните богатите цветове на вашите есенни декорации и да подобрите цялостната атмосфера на вашия вход.
За да завършите есенния си декор, помислете за добавяне на сезонни растения към зоната на входната врата. Майките в саксии, декоративното зеле и теменужките могат да добавят нотка цвят и живот към вашия вход. Поставете тези растения в декоративни саксии или кошници, които отговарят на вашата есенна тема. Групирайте саксиите заедно за сплотен вид или ги поставете стратегически около входната врата, за да създадете гостоприемно усещане като в градината.
Източници: https://decortips.com/
През зимата и мазната коса има нужда от хидратация, защото върховете й се пресушават. Шампиоаните трябва да са максимално деликатни, с неутрално ниво 5 на pH, с натурални растителни съставки, без оцветители, парабени и силикони. След това задължително използвайте подхранващи и хидратиращи балсами и кондиционери.
Правете интензивни подхранващи и възстановяващи маски поне веднъж в седмицата
В състава им трябва да има активни компоненти като витамини В1, В5, В6 и F, гликолипиди, фосфолипиди, ефирни масла от цитруси, протеини, аминокиселини.
Бързо дава ефект маска с масло от жожоба. То овлажнява и облекчава разресването на косата, подпомага растежа и заздравява корените. Смесете 1 с.л. масло от жожоба, 1 с.л. мед и 1/2 пасирано зряло авокадо. Нанесете на влажна чиста коса, вгрийте в скалпа с масажиране и затоплете. След 30 минути измийте.
Те имат в състава си вещества, които допълнително подхранват. Някои са специално разработени за защита от студ, други правят филм около косъма и пречат за изпаряването на влагата.
Внимавайте да не прекалявате с количеството, защото
косата ще изглежда сплъстена и мазна. Спазвайте указанието на опаковката, често 1-2 капки са достатъчни.
Защитете скалпа от пърхот. Дехидратирането прави кожата суха и раздразнена, горният й слой се лющи. Така става податлива на гъбички – причинители на пърхота.
За да се спасите от сух пърхот, използвайте максимално щадящи шампоани специално за суха и повредена коса. Натуралните масла много добре подхранват скалпа. Правете си редовно маски със зехтин, репейно, рициново, кокосово или бадемово масло.
При мазен пърхот, който трудно се влияе от домашни маски, се консултирайте с дерматолог. Използвайте специални лечебни шампоани.
Източници: https://steptohealth.com; https://www.freepik.com/
Стайната хризантема цъфти през есенните и зимните месеци, изисква стриктно спазване на правилата за поливане, наторяване и пресаждане, и има нужда от специално осветление.
Грижа за стайната хризантема у дома
Идеалното място за тези стайни цветя е хладно, добре проветриво помещение. През зимата поддържайте температурата около 3–8ºC, през есента и пролетта можете да повишите стайната температура до 15–18ºC, през летните месеци 20–23ºC е приемливо.
Отглеждайте хризантеми на закрито при следните условия:
• поставете цветето в източната или западната част на къщата на перваза на прозореца;
• поливайте растението с хладка вода 1-2 пъти седмично. В саксията, в която ще поставите стайна хризантема трябва да се направи добър дренажен слой, който да предотврати застоя на вода;
• важно е почвата да не изсъхва, а да остане влажна;
• прекомерното поливане на хризантемите в саксия е противопоказано. През лятото пръскайте листата сутрин и вечер, избърсвайте праха от тях с влажна кърпа своевременно;
• подхранвайте хризантемата по време на периода на цъфтеж със специални минерални добавки за цъфтящи растения, като наторявате на всеки 10 дни;
• за да се предотврати късният цъфтеж на хризантемите, те се нуждаят от калий и фосфор. Разтваряйте 0,5 грама разтвор на калиев монофосфат в 5 литра вода, наторявайте цветето веднъж на всеки 10 дни, преди да се появяват пъпките;
• ако по листата се вижда сив цвят, растението е засегнато от брашнеста мана. Това гъбично заболяване може да бъде предизвикано от висока влажност. Третирайте растението с фунгицид и го преместете в стая със сух въздух.
При прекалено сух въздух цветето може да страда от акари. Разбира се, че акарите са нападнали цветето, като се появяват кафяви петна с жълта граница по листата. Намалете поливането и третирайте със специални готови препарати.
Когато пресаждате растение, следвайте тези указания:
• млади екземпляри се трансплантират ежегодно, по-стари на всеки 2 години;
• изберете керамичен съд (саксия), който е с 2-3 см по-голям от предишния, покрийте дъното му с експандирана глина или камъчета като дренаж;
• използвайте готова почва за цъфтящи растения или я пригответе сами от трева, едър пясък, хумус и сухи листа в пропорции 2: 1: 1: 1;
• извадете растението със буца от старата саксия, преместете го в новата, като леко натъпквате пръстта.
Внимавайте да не повредите корените и не забравяйте да поливате почвата обилно след пресаждането. Зимата е период на почивка за растението и подготовка за нов цъфтеж. По това време то се държи на перваза на прозореца, изсушените листа и пъпки се отстраняват.
Източник: woman.ru